Zbigniew Ziobro, fost ministru al Justiţiei din Polonia, dat în urmărire pentru deturnare de fonduri şi abuz de putere (riscă până la 25 de ani), a părăsit Ungaria, unde se refugiase în perioada lui Viktor Orbán, şi a ajuns în Statele Unite. Ziobro a confirmat prezenţa în SUA, iar multiple relatări susţin că Donald Trump i-ar fi aprobat personal viza. Presa poloneză notează că sosirea sa urmează retorica potrivit căreia „Ungaria nu va mai fi un refugiu pentru infractori căutaţi la nivel internaţional”. Autorităţile poloneze pot solicita extrădarea dacă prezenţa sa în SUA este confirmată oficial.