O elevă de 18 ani, Alisia, a fost ucisă la o fermă din localitatea Parhida, judeţul Bihor. Autorul este angajatul/îngrijitorul fermei, care şi-a recunoscut fapta. Tatăl victimei a susţinut că a sunat de mai multe ori la 112 şi a criticat răspunsul autorităţilor; Ministerul Afacerilor Interne a analizat intervenţia şi a transmis că verificările preliminare nu au evidenţiat întârzieri intenţionate sau refuzuri de intervenţie, publicând şi o cronologie a intervenţiei. Părinţii dezmint relatările despre o presupusă relaţie între victimă şi agresor, afirmând că „Alisia era virgină” şi că s-a luptat până la ultima suflare; raportul medico-legal menţionează urme compatibile cu o luptă. Telefonul victimei a fost găsit şi menţionat în declaraţii ale familiei.