Senatul a adoptat, la 23 iunie 2026, un proiect de lege inițiat de deputatul USR Alexandru Dimitriu care prevede că şoferii nu vor mai fi sancţionaţi dacă au uitat acasă permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare, cu condiţia verificării electronice a valabilităţii documentelor. Proiectul urmează votul decisiv în Camera Deputaţilor.