Marţi, la Palatul Victoria, a fost semnat contractul de execuţie pentru Spitalul Regional de Urgenţă Cluj (amplasat în Floreşti). Valoarea contractului este de 1,79 miliarde de lei fără TVA; autorităţile estimează o investiţie totală de circa 3,3 miliarde lei. Unitatea va avea 849 paturi, 22 săli de operaţie, heliport, centre multidisciplinare şi opt niveluri. Finanţarea provine în proporţie de peste 85% din fonduri europene prin Programul de Sănătate. Lucrările vor fi executate de o asociere condusă de constructorul turc, în parteneriat cu firme româneşti; termenul de finalizare anunţat este de aproximativ trei ani şi jumătate. La semnare au participat premierul interimar Ilie Bolojan şi primarul Cluj‑Napoca Emil Boc.