Organizatorii etapei de Cupă Mondială de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca au anunţat că sportivele din Rusia nu pot concura sub drapelul şi cu imnul naţional, decizie susţinută de primarul Emil Boc. Federaţia Rusă de Gimnastică a retras echipa şi a acuzat „încălcări” şi arbitraritate; Moscova, prin oficiali şi purtători de cuvânt, a criticat măsura şi a cerut sancţiuni împotriva României, ameninţând cu excluderea ţării de la organizarea competiţiilor. Fostul ministru al Sportului Eduard Novak a avertizat că refuzul participării sportivilor ruşi poate crea un precedent negativ pentru sportul românesc.