Echipa feminină a României — Bernadette Szocs, Elizabeta Samara, Andreea Dragoman, Adina Diaconu şi Elena Zaharia — a încheiat Campionatul Mondial de tenis de masă de la Londra cu medalia de bronz. Tricolorele au trecut de Franţa în sferturi (3-1), dar au fost învinse de China în semifinale, scor 0-3. Este prima medalie pe echipe pentru România după 26 de ani, iar parcursul echipei a fost salutat ca una dintre performanţele remarcabile ale competiţiei.