Analize din aprilie 2026 arată că România a exportat energie electrică ieftină în orele de prânz către Bulgaria şi a reintrodus sau a cumpărat aceeaşi energie seara la preţuri de 5–7 ori mai mari. Fenomenul, semnalat de expertul în energie Dumitru Chisăliţă, evidenţiază anomalii de preţ între intervalele orare şi între comerţul cu Bulgaria, reflectând dezechilibre legate de producţia şi consumul din aceeaşi zi.