După un rezultat slab la alegerile locale, peste 70 de deputaţi şi miniştri laburişti i-au cerut premierului Keir Starmer să demisioneze. Patru miniştri, inclusiv Miatta Fahnbulleh, şi-au dat demisia, iar presiunea internă a crescut; partidul discută deja despre posibili succesori. Starmer a refuzat să plece, a anunţat că îşi va continua mandatul, i-a provocat pe potenţialii candidaţi să-l conteste şi a avertizat că o schimbare de lider ar aduce haos.