Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunţat că a sesizat Curtea Constituţională împotriva ordonanţei de urgenţă adoptate de Guvernul Ilie Bolojan după demiterea executivului prin moţiune de cenzură. Weber a confirmat atacul la CCR şi a precizat că demersul „nu este un răspuns la sesizarea AUR”. Formaţiunea AUR a reacţionat, apreciind că sesizarea confirmă ilegalităţi şi criticând o guvernare „construită pe abuz, aroganţă şi dispreţ faţă de reguli”, şi a solicitat ca ordonanţa să intre şi în atenţia Parchetului General.