Politehnica Timișoara s-a calificat matematic în Liga 2 după victoria cu 1-0 în fața Minaur Baia Mare, pe stadionul Electrica. Unicul gol a venit din penalty, semnat de Călin Toma în minutul 60. Promovarea readuce alb-violeții în liga secundă după trei ani; suporterii au sărbătorit cu torțe și un spectacol pe malurile Begăi, iar festivitățile au continuat noaptea în oraș. Antrenorul Dan Alexa vorbește deja despre construirea unei echipe pentru a lupta pentru promovarea în Liga 1/SuperLigă „chiar din primul an”. Clubul a demarat planuri pentru sezonul viitor în Liga 2 și urmărește stabilirea unor recorduri de final de campionat.