Preşedintele Nicușor Dan, în mesajul transmis de Ziua Europei de la Palatul Cotroceni, a afirmat că pentru România cele 20 de ani în UE au însemnat modernizare şi creşterea nivelului de trai, dar a subliniat că Uniunea a făcut şi greşeli, inclusiv în domeniul energiei şi politicilor climatice, şi că România a fost de multe ori slabă în interiorul blocului, nereuşind să-şi apere coerent obiectivele. El a atras atenţia asupra existenţei corupţiei care afectează românii cu venituri mici şi a cerut o dezbatere reală despre Europa „altfel decât cu lozinci”. Nicușor Dan a reiterat necesitatea unui parteneriat corect, solid şi echitabil cu Statele Unite şi a anunţat că a încheiat o primă rundă de consultări cu partidele pro-occidentale şi reprezentanţii minorităţilor, că există scenarii pe care se concentrează şi că România va avea „un guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”.