Într-un mesaj adresat preşedintelui Vladimir Putin de Ziua Victoriei, Kim Jong Un a felicitat Rusia pentru aniversarea înfrângerii Germaniei naziste şi a reafirmat că relaţia cu Rusia reprezintă o prioritate absolută. Liderul nord-coreean a reconfirmat angajamentul Coreei de Nord faţă de tratatul bilateral de apărare semnat anterior şi a transmis că Phenianul este „gata de luptă alături de Rusia”, mesaj care a stârnit reacţii în Occident.