Pe 7 mai 2026, Ilie Bolojan, premier interimar, a fost primit la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan pentru consultări informale, după adoptarea moțiunii de cenzură care a demis guvernul condus de Bolojan. Întâlnirea a făcut parte dintr-o primă serie de consultări cu liderii partidelor implicate în fosta coaliție şi în negocierile pentru formarea unui nou guvern. În zilele următoare guvernul interimar condus de Bolojan s-a reunit în prima şedinţă pentru gestionarea treburilor curente, cu atribuţii reduse.