Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis, de Ziua Europei, un mesaj în care afirmă că în România a supravieţuit „un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism”, în care unii avansau prin relaţii, nu prin competenţă, iar resursele statului serveau reţele de influenţă. Bolojan spune că acest sistem reacţionează în prezent pentru că reformele îi taie privilegiile şi sursele de putere. El subliniază că Europa înseamnă instituţii puternice, lege egală pentru toţi, respect pentru banul public şi şanse egale, iar modernizarea României este „o luptă grea” şi o alegere între reguli şi libertate sau privilegii şi obedienţă. Premierul şi-a exprimat susţinerea pentru cei care cred într-o Românie europeană şi a mulţumit participanţilor la marşurile pro-europene.