Primarul Emil Boc a anunțat că, la Cluj-Napoca, în BT Arena, între 26 și 28 iunie, la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică nu vor fi folosite simbolurile oficiale ale Rusiei — imnul și steagul — chiar dacă competiția ar urma să includă sportivi ruși; Boc a comunicat decizia public și a cerut intervenția autorităților.