Toma‑Alexandru (Alexandru) Zerestea, băieţel de 5 ani, a dispărut luni seara în extravilanul localităţii Sebeşu de Jos. Tatăl a anunţat dispariţia şi a fost emis mesaj RO‑Alert. Operaţiunea de căutare, întreruptă în jurul orei 04:00 din cauza vremii, a fost reluată dimineaţa la ora 07:00 şi implică peste 130 de persoane (cadre MAI şi voluntari) şi sute de localnici: poliţişti, jandarmi, pompieri, salvamontişti, scafandri, luptători SAS, vânători, fonduri de vânătoare. Sunt folosite elicopter, drone, câini de urmă şi camere termice. Autorităţile şi primarul au făcut apel la voluntari, căutările se desfăşoară în zone împădurite şi liziere unde ar exista urşi; tatăl spune că băiatul a dispărut din apropierea sa, posibil după ce „a intrat în tufe” lângă un gard electric pe care îl repara. Până acum nu există urme certe ale copilului.