După aprobarea de către Guvern a unor majorări salariale pentru personalul Romgaz, Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului (SAALG) a criticat decizia, acuzând Executivul condus de Ilie Bolojan de dublă măsură, ipocrizie şi favoritism. Liderii sindicali, conduşi de Noni Emil Iordache, au atras atenţia că pentru Romgaz au fost găsite rapid resurse şi justificări, în timp ce salariile funcţionarilor din aparat rămân îngheţate. Ca reacţie, sindicatul a cerut Guvernului măsuri urgente de majorare a veniturilor pentru personalul guvernamental sau acordarea unor prime de 15.000 de lei pentru fiecare angajat.