Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a lansat în consultare publică proiectul de hotărâre privind bugetul Administraţiei Fondului pentru Mediu pe 2026. Bugetul propus alocă 300 milioane lei pentru Programul Rabla destinat persoanelor fizice, cu o noutate majoră: vor fi eligibile doar autoturismele produse şi asamblate în Europa. Suma pentru proiecte de apă şi canalizare este de 1,5 miliarde lei. Sunt prevăzute circa 400 milioane lei pentru un program naţional de stocare cu baterii, iar pentru iluminat public este menţionată o alocare de aproximativ 700 milioane lei în unele comunicări. Ministrul a anunţat că proiectul va fi dezbătut în consultare publică înainte de aprobare şi că există acorduri preliminare ale Ministerului de Finanţe pentru includerea acestor programe în buget.