Miercuri, 24 iunie, un adolescent de 15 ani s-a înecat în Balta de la Șimian, județul Bihor. Doi tineri au intrat la scăldat, doar unul a mai ieșit. Echipele de intervenție și scafandrii au desfășurat o amplă operațiune de căutare; băiatul a fost găsit decedat la aproximativ opt metri de mal, la o adâncime de circa trei metri.