Zeci de mii de persoane au defilat la Budapesta, în pofida caniculei, la primul Gay Pride organizat după plecarea de la putere a lui Viktor Orban. Participanţii au sărbătorit libertatea de a se reuni după politicile restrictive ale fostului premier. Evenimentul a avut loc în weekendul din 27 iunie 2026 şi a atras mii de participanţi şi atenţie internaţională.