Primarul Emil Boc a anunțat că steagul şi imnul Rusiei nu pot fi folosite la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică organizată la Cluj-Napoca (26–28 iunie 2026). Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a reacţionat dur, calificând măsura drept „rusofobie” şi avertizând că „partea rusă nu va lăsa această situaţie fără consecinţe”. Reacţiile ruse includ ameninţări de represalii şi cereri legate de excluderea României din competiţii internaţionale.