Pe 26 iunie 2026, un urs a pătruns în curtea Spitalului Sf. Constantin din Brașov, fiind observat în apropierea unui container de deșeuri. După apel la 112 au intervenit echipele de intervenție (inclusiv jandarmi) care au folosit semnale acustice și luminoase pentru a îndepărta animalul; acesta nu a reacționat, iar în cele din urmă a fost extras/împușcat. Incidentul a fost semnalat ca fiind al optulea caz de urs extras/împușcat în intravilanul Brașovului în acest an.