La bordul navei de croazieră MV Hondius a izbucnit un focar de hantavirus (varianţa Andes), cu cel puţin 11 cazuri raportate, dintre care trei persoane au decedat. Nava a fost evacuată parţial şi a părăsit Tenerife spre Ţările de Jos/Rotterdam; echipajul rămas urmează să fie debarcat şi nava dezinfectată. OMS a avertizat că este probabilă apariţia de noi cazuri şi că statele trebuie să monitorizeze pasagerii evacuaţi şi contactele. În Olanda, un spital a pus în carantină 12 membri ai personalului după manipularea necorespunzătoare a probelor (sânge şi urină) de la un pacient evacuat de pe MV Hondius; unii pasageri debarcaţi în Tenerife au suferit episoade nervoase, iar cel puţin o pasageră din Franţa este în stare gravă la spital. Se lucrează la măsuri de carantină, dezinfectare şi dezvoltare de vaccinuri.