Comisia Europeană a anunţat, în marja reuniunii miniştrilor energiei de la Luxemburg, semnarea primului acord tripartit al UE destinat stimulării stocării energiei. Acordul reuneşte state membre, dezvoltatori, industrie şi finanţatori; 22 de state, inclusiv România, sunt semnatare. Părţile şi-au propus capacităţi de până la 35 GW în următorii doi ani şi obiective pe termen lung pentru extinderea capacităţilor la nivel european (ţinta pe 2030 menţionată în declaraţii fiind de ordinul sutelor de GW). Evenimentul are ca scop accelerarea proiectelor de stocare, stabilizarea pieţei şi reducerea preţurilor la energie.