Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că nu exclude redistribuirea trupelor pe care Pentagonul plănuiește să le retragă din Germania — aproximativ 5.000 de soldați — către Polonia, afirmând „ar putea face asta” şi că are „o relaţie bună cu preşedintele lor”. Anunţul, făcut în dialog cu jurnaliștii, vine în contextul unor planuri de reducere a prezenţei militare americane în Germania şi este prezentat ca o opţiune pentru consolidarea flancului estic al NATO, cu Polonia drept destinaţie posibilă şi pregătită logistic pentru primirea unor forţe americane.