Preşedintele SUA, Donald Trump, a anunţat că trei cetăţeni polonezi şi doi cetăţeni moldoveni au fost eliberaţi din centre de detenţie din Belarus şi Rusia. Anunţul a fost făcut duminică pe reţelele de socializare şi a fost pus pe seama eforturilor diplomatice şi negocierilor coordonate de administraţia americană; Trump a declarat că „Statele Unite îşi respectă angajamentele”.