La Palatul Cotroceni, preşedintele Nicușor Dan a găzduit Summitul Formatului Bucureşti 9 (B9) şi al ţărilor nordice, coprezidat cu preşedintele Poloniei, Karol Nawrocki. Au participat Mark Rutte, Volodimir Zelenski, oficiali din statele B9, ţările nordice, SUA şi NATO. În deschidere au avut loc întâlniri tete‑à‑tete şi de lucru între Dan, Rutte şi Nawrocki, urmate de declaraţii comune. Pe agendă: consolidarea securităţii pe flancul estic, creşterea cheltuielilor pentru apărare, sprijin continuu pentru Ucraina, coordonarea responsabilităţilor de securitate şi posibilitatea găzduirii trupelor americane în România şi Polonia. Summitul marchează pentru prima dată participarea extinsă a ţărilor nordice şi pune în centrul discuţiilor noua axă militară Marea Baltică–Marea Neagră. Evenimentul a generat restricţii de trafic şi modificări ale traseelor STB în Bucureşti.