Pe 13 mai 2026, la Palatul Cotroceni, președintele României Nicușor Dan şi președintele Poloniei Karol Nawrocki au coprezidat cel de-al 11‑lea Summit al Formatului București 9 (B9), la care au participat 16 delegații străine, inclusiv statele nordice, Statele Unite, Ucraina (reprezentată de Volodimir Zelenski şi Prima Doamnă Olena Zelenska) şi secretarul general al NATO Mark Rutte. Liderii au subliniat necesitatea sporirii cheltuielilor pentru apărare şi transformării acestora în capabilităţi concrete, construirea unei baze industriale militare transatlantice solide, eficienţa pregătirilor militare în NATO şi UE şi consolidarea securităţii Ucrainei şi Republicii Moldova. Summitul a adoptat o declaraţie comună prin care se reafirmă prioritatea apărării colective, angajamentul pentru creşterea investiţiilor în apărare, protejarea infrastructurii maritime critice şi obiectivul de a „construi NATO 3.0”. Ungaria a înregistrat o „abținere constructivă”. Participanţii au susţinut declaraţii comune şi au anunţat o conferinţă de presă comună la finalul reuniunii.