Oficiali americani, inclusiv Marco Rubio, au afirmat că nicio ţară nu are dreptul să impună taxe de tranzit în Strâmtoarea Ormuz. În contextul tensiunilor regionale, a început evacuarea a aproximativ 11.000 de marinari rămaşi blocaţi în Golful Persic. Declaraţiile subliniază angajamentul SUA de a asigura libera trecere pe această cale navigabilă internaţională.