Joi, 25 iunie, sindicaliştii din învăţământ au pichetat Palatul Parlamentului, începând cu ora 11:00. Reprezentanţii federaţiilor sindicale au depus la registratura Parlamentului peste 160.000 de semnături dintr-o iniţiativă cetăţenească care solicită modificarea şi completarea legilor Educaţiei şi anularea unor măsuri considerate „anti-educaţie”. Acţiunea a fost organizată de principalele federaţii sindicale din învăţământ.