Pe 14 mai 2026, peste 500 de angajaţi ai Administraţiei Naţionale „Apele Române” au protestat la sediul central din Bucureşti şi au mărşăluit către Ministerul Mediului. Sindicaliştii au reclamat blocarea posturilor de execuţie, lipsa transparenţei în negocierile pentru Contractul Colectiv, teama de concedieri, salarii mici pentru personalul de teren şi au cerut deblocarea angajărilor în structurile operative, protejarea veniturilor şi reducerea funcţiilor de conducere. Protestatarii au scandat „Nu putem apăra digurile pe salariul minim”. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a replicat că manifestaţia este organizată de un sindicat care reprezintă aproximativ 30% din angajaţi şi a afirmat că nu pot fi majorate salariile „pentru mii de oameni care stau şi adună praful de pe hârtii”.