La Conferința Națională a Organizației Femeilor Social-Democrate, desfășurată sâmbătă la Palatul Parlamentului, Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă/realeasă în funcția de președintă a OFSD. Din cele 447 de voturi exprimate, 443 au fost pentru, fără voturi împotrivă notabile. Simona Bucura-Oprescu este deputat și fost ministru al Muncii; mandatul a fost descris ca un vot covârșitor de încredere din partea delegatelor din întreaga țară.