Consiliul Concurenței a adoptat o rezoluție în ancheta ROBOR, sancționând băncile cu o amendă considerată istorică (710 milioane euro menționată public). Comunitatea bancară și Asociația Română a Băncilor critică dur decizia, calificând rezoluția drept abuzivă, o problemă de securitate juridică şi de credibilitate a statului, şi acuzând conducerile autorităţii (inclusiv pe Bogdan Chirițoiu) de acţiuni cu motivaţii personale. Băncile solicită transparenţă asupra votului în plen şi oferă acces în dealing room pentru a explica practicile de tranzacţionare. Reprezentanţi precum Murgulescu atrag atenţia că o amendă aplicată de autoritate nu înseamnă automat că fiecare client are dreptul la despăgubiri.