Pe 13 mai 2026, la Palatul Victoria, premierul Ilie Bolojan şi ministrul afacerilor externe al Norvegiei, Espen Barth Eide, au semnat memorandumuri de înţelegere pentru implementarea perioadei 2021–2028 a Granturilor SEE şi norvegiene. România va primi peste 596 milioane euro (aproape 600 milioane) de la Norvegia, Islanda şi Liechtenstein pentru tranziţie energetică verde, dezvoltare locală, finanţarea firmelor, ONG‑urilor şi proiectelor regionale; sectorul cultural primeşte 47,5 milioane euro. Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, a afirmat că este „cea mai mare alocare primită vreodată” şi a evidenţiat parteneriatul construit pe încredere pentru dezvoltarea pe termen lung.