Pe 12–13 mai 2026, după anunţul preşedintelui SUA Donald Trump privind retragerea a circa 5.000 de soldaţi din Germania, mai multe state de pe flancul estic al NATO — între care România, Polonia şi ţările baltice — şi-au exprimat interesul şi concurează pentru a găzdui trupele americane relocate. Analize şi relatări (Politico şi preluări) arată că cel puţin cinci ţări solicită prezenţa militară suplimentară. Autorităţile române, inclusiv preşedintele Nicuşor Dan, au declarat public că România doreşte un număr cât mai mare de soldaţi americani şi este pregătită să-i primească; declaraţii similare au venit şi din partea Poloniei.