România este lovită de două cicloane în aceeaşi săptămână: la munte au căzut ninsori abundente (local semnalate şi straturi foarte mari, până la câteva zeci de zeci de centimetri şi rapoarte care menţionează până la 2 m şi temperaturi de -10°C la staţii înalte), iar în zone joase au apărut ploi torenţiale, furtuni cu grindină şi rafale puternice de vânt (până la 80 km/h). Au fost semnalate pagube în agricultură („răsaduri făcute zob”) şi copaci doborâţi. Meteorologii avertizează că episodul de frig şi instabilitate va continua în următoarele zile, cu vijelii şi precipitaţii intense în weekend.