Pe 11 mai 2026, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a convocat Adunarea Generală a Acționarilor la Metrorex şi a semnat trimiterea din nou a Corpului de Control la companie, anunţând o „curăţenie generală”. El afirmă că problemele sunt „prea multe, prea grave şi durează de prea mulţi ani” şi cere schimbarea unor decizii cu obiceiuri vechi. AGA şi controlul vor viza contractele de pază, curăţenie şi servicii, recuperarea penalităţilor, întârzierile la şantiere şi eliminarea conflictelor de interese, cu scopul ca Metrorex „să lucreze pentru oameni, nu pentru grupuri de interese”.