Pe 24 iunie 2026, Camera Deputaților a adoptat tacit o propunere legislativă inițiată de parlamentarii S.O.S. România care prevede unirea României cu Republica Moldova. După expirarea termenului constituțional, proiectul merge la Senat, care este forul decizional. Inițiativa a trecut în ciuda avizului negativ al Guvernului (menționat în unele relatări).