Consiliul General al Municipiului Bucureşti a aprobat protocolul de asociere între Primăria Capitalei, Metrorex, Primăria Sectorului 6 şi Ministerul Transporturilor pentru extinderea magistralei M3. Proiectul prevede prelungirea liniei de la staţiile Păcii/Preciziei spre Centura Capitalei, Chiajna, Cartierul Latin şi Bragadiru, lucrări pe mai multe tronsoane şi construirea de noi staţii, inclusiv supraterane. Planul vizează aproximativ 19 km de cale şi opt staţii; Primăria Capitalei va oferi asistenţă tehnică, iar autorităţile vor colabora interinstituţional pentru implementare.