PNL a transmis într-un comunicat că nu acceptă «lecții despre responsabilitate» din partea PSD, acuzându-l că vrea puterea, controlul şi accesul la resurse, dar fără asumarea responsabilităţii guvernării. Liberalii afirmă că PSD a venit la masa negocierilor cu pretenţia de a primi susţinerea partidelor pro-europene fără condiţii şi fără negocieri reale, responsabilizându-i pentru criza în care au aruncat România.