În noaptea de sâmbătă spre duminică autorităţile au activat Planul Roşu de Intervenţie la un salon din comuna Onceşti, judeţul Dâmboviţa, după ce participanţii la un eveniment au început să acuze greaţă, vărsături şi alte simptome de toxiinfecţie alimentară. La intervenţie au fost mobilizate zeci de echipaje; rapoarte consolidate indică că aproximativ 30 de persoane, între care doi copii, au fost transportate la spital pentru îngrijiri, în timp ce alte raportări iniţiale menţionau între 15 şi 30 de victime. Situaţia a fost gestionată în regim de urgenţă de echipele medicale.