Operaţiunea de debarcare controlată de pe nava MV Hondius, unde a fost semnalat un focar de hantavirus, a început în largul Tenerife. Până acum au coborât 46 de persoane, iar primul grup de pasageri a fost evacuat sub măsuri stricte de securitate; procedura continuă şi va fi reluată luni dimineaţă. ECDC a considerat toţi cei de la bord contacte cu risc ridicat; o echipă de securitate susţine operaţiunea, debarcarea se face fără bagaje pentru a preveni contaminarea. Cinci cetăţeni francezi au fost repatriaţi duminică, iar unul dintre ei a prezentat simptome în timpul zborului; primul avion cu evacuaţi a plecat deja. OMS a confirmat şase cazuri de hantavirus din opt suspecte şi a trimis coordonatori la faţa locului; directorul OMS a sosit în Insulele Canare. Anchetele încearcă să stabilească originea focarului; un ornitolog olandez de 70 de ani este considerat posibil „pacient zero”. De asemenea, medicul care îngrijea pacienţii a fost diagnosticat ulterior. Autorităţile estimează riscul general scăzut, iar unele state au anunţat că evacuaţii nu vor fi obligatoriu plasaţi în carantină la destinaţie.