Péter Magyar, noul prim-ministru al Ungariei, a depus jurământul şi a cerut public președintelui Tamás Sulyok să demisioneze „până pe 31 mai”, acuzându-l că nu a apărat statul de drept sub regimul anterior. Magyar a promis să slujească ţara cu modestie şi a declarat „Este timpul să pleci cu demnitate”. La învestire, viitorul ministru al sănătăţii a atras atenţia din nou printr-un dans care a stârnit reacţii. Într-un gest simbolic, steagul Uniunii Europene a fost readus pe clădirea Parlamentului, marcând sfârşitul unei perioade de 16 ani dominată de Viktor Orbán.