Pe 24 iunie 2026, la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite în București pentru a marca 250 de ani de la Declarația de Independență, au participat președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan. Evenimentul, parte a campaniei „Freedom 250”, a reunit aproximativ 4.000 de invitați și a avut loc într-un context politic intern sensibil; oficialii au salutat rolul Statelor Unite în securitate și alianțe.