Pe 27 iunie 2026, președintele Nicușor Dan a participat în Polonia la o reuniune a liderilor regionali găzduită de Karol Nawrocki, la Jurata, la care au fost prezenți liderii Poloniei și ai statelor baltice (Estonia, Letonia, Lituania). Întâlnirea, parte a discuțiilor despre securitate europeană și Flancul Estic, a urmat unor deplasări recente ale președintelui, inclusiv o vizită-fulger la București pentru negocieri privind guvernul.