Pe 25 iunie 2026, la Summitul Flancului Estic desfăşurat la Gdańsk, Polonia, preşedintele Nicuşor Dan a declarat împreună cu ceilalţi lideri că Rusia este recunoscută ca ameninţare colectivă pentru ţările de pe flancul estic. Participanţii au transmis un mesaj de unitate şi au reafirmat sprijinul pentru Ucraina. Nicuşor Dan a anunţat că următorul summit în acest format va avea loc în România (2027) şi a informat despre progresele privind proiectul unui hub de securitate la Marea Neagră şi interesul pentru programe precum Eastern Flank Watch şi iniţiative din cadrul bugetului multianual de apărare al UE.