Sâmbătă, mii de persoane au participat în centrul Chişinăului la Marşul Victoriei organizat de forţele proruse, purtând panglici bicolore interzise (inclusiv panglica „Sfântul Gheorghe”), secera şi ciocanul şi alte simboluri ale URSS, şi ascultând muzică sovietică. Participanţii au adus flori şi portrete, au mărşăluit din centrul capitalei spre Complexul Memorial şi au scandat lozinci naţionaliste; la acţiuni au fost observaţi lideri ai PSRM şi PCRM, între care Igor Dodon şi Vladimir Voronin. Evenimentul a generat tensiuni şi a fost marcat de declaraţii controversate ale ambasadorului desemnat al Rusiei, Oleg Ozerov, în timp ce autorităţile sărbătoreau Ziua Europei.