Pe 5 mai 2026, procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată a lui Marian Vanghelie şi a altor 30 de persoane, persoane fizice şi juridice, în dosarul „Economat 2” privind achiziţiile derulate prin S.C. Economat Sector 5 S.R.L. Dosarul vizează achiziţii supraevaluate, prejudiciul estimat depăşeşte 120 milioane de lei (aprox. 23 milioane euro), iar Vanghelie este acuzat că ar fi fost în vârful grupării care a creat prejudiciul.