Ministerul Afacerilor Externe, la propunerea sa și a Cancelariei Primului-ministru, a aprobat Regulamentul de organizare și funcționare a Consiliului interinstituțional pentru implementarea sancțiunilor internaționale. Ministrul interimar Oana Țoiu a declarat că s-a finalizat „arhitectura de cooperare” necesară pentru punerea în aplicare a măsurilor restrictive, decizie motivată și de riscul unei proceduri de infringement dacă nu erau clarificate responsabilitățile și procedurile.