Fosta deputată PSD Laura Vicol a anunțat, pe 27 iunie 2026, că a depus o plângere penală împotriva europarlamentarului Siegfried Mureșan. Vicol afirmă că Mureșan a publicat în decembrie 2025 o postare pe Facebook în care ar fi asociat-o cu dosarul Nordis și că respectiva postare este încă publică. Ea susține că mesajul contribuie la stigmatizarea sa și califică afirmațiile drept amenințări; plângerea a fost depusă ca reacție la acea postare.